CLAUDIA

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد

آموزش سبزه عید

کاشتن سبزه کار سختی نیست.اول باید ظرف مناسبش را انتخاب کنید و همینطور دانه موردعلاقه تان.ساده ترین روش کاشتن سبزه این ست که مقداری از بذر را در آب خیس کنید و بعد در ظرفی بپاشید.حتما روی بذرها را با دستمال مرطوب بپوشانید و مرتب با آبپاش سطح آنرا مرطوب نگه دارید.میزان آبی که به بذرها میدهید نه آنقدر کم باشد که جوانه نزنند نه آنقدر زیاد که بگندد.دقت کنید حداقل ۱۲ روز برای سبز شدن آنها لازم ست.بعد از اینکه سبزها تا یک الی دو سانتی متر جوانه زد ریشه نیاز به آبیاری چندانی ندارد .در این مرحله یک فوت کوزه گری وجود دارد!! استفاده از کود اوره به میزان یک قاشق چایخوری در یک لیتر آب و یا کود مایع برای پرپشتی و رشد سبزه تاثیر زیادی دارد.

- از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه استفاده نکنید.
- استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی.
- از هر بذری که استفاده می کنید ۲۴ ساعت قبل در آب خیسش کنید.
- هر قدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر میشود.
- بهترین روش آبیاری غبارپاشی ست استفاده از روشهای غرقابی خیلی مناسب نیست.
- کود مایع را نصف دستورالعمل استفاده کنید چون محیط کاشت گیاه شما آب ست نه خاک!
- آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده می کنید آب ولرم باشد.
- اگر در محیط گرم و خشک زندگی می کنید تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانت نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده کنید

سبزه های نوروزی

سلام دوستان دیگه کم کم داریم به عید نوروز نزدیک میشیم درست کردن سبزه یکی از کارهای مختص این مراسم زیباست من سعی می کنم طریقه سبز کردن سبزه به شکل های جدید را به مرور براتون بگم تا بتونید امسال سبزه ای متفاوت داشته باشید.

وسائل و موادی که لازم داریم عبارتند از :

بذر شاهی و خرفه و خاکشیر

یک سبد پلاستیکی

تخم مرغ پلاستیکی

تنظیف

پنبه

کمی سیم

مقداری بذر خرفه را در یک ظرف جدا خیس می کنیم .بذر خاکشیر را هم در یک ظرف جدا خیس می کنیم و وقتی لعاب پیدا کرد بذر خرفه را بهش اضافه می کنیم .

بذر خرفه بدلیل اینکه لعابی نداره به تنهائی قابل استفاده نیست و بذر خاکشیر کمکش می کنه که روی کار بمونه سه واحد بذر خرفه باید با یک واحد بذر خاکشیر مخلوط بشه .

پنبه ها معمولا دو لایه هستند اون را یک لایه می کنیم و دور سبد را کاملا با پنبه می پوشونیم.

روی آن را آب اسپری می کنیم و یک تنظیف روی آن می کشیم لبه های تنظیف باید طوری باشه که بشه بعد بردش زیر کار برای زیبائی .
دور تخم مرغ پلاستیکی هم به همین ترتیب پنبه و تنظیف می کشیم یک سیم هم وارد حفره ته تخم مرغ می کنیم که بهتره ضخیم باشه که محکم بمونه و تنظیف را دور اون سیم با نخ محکم کرده و اضافات تنظیف را قیچی می کنیم .
بذر آماده و لعاب انداخته شاهی را با دست برداشته و روی تنظیف می کشیم باید بدونید که فقط یک لایه بذر باید روی کار باشه اگر بیشتر باشه یا سبز نمیشه یا موقع سبز شدن حالت زشتی به خودش می گیره پس دستون را با کمی آب خیس کنید و روی کار بکشید بذرهای اضافی لیز می خورند و در جای خالی روی تنظیف می چسبند

تخم مرغ پلاستیکی را که یک سیم بهش وصل هست روی سبد سوار کنید و سر سیم را از سبد عبور بدید که روی کار بمونه .

مقداری بذر خرفه و خاکشیر را با دست برداشته و روی تخم مرغ پلاستیکی را پوشش بدید بازم باید یک لایه روی کار بکشید نه بیشتر دستون را خیس کنید و روی کار را صاف کنید این مرحله یک مقدار وقت گیر هست چون قدرت چسبندگیش کمتره .
نگران کثیف کاری نباشید چون بعد از رشد بذرها پوشش پیدا میکنه .

نسبت به بزرگی یا کوچکی سبدتون تخم مرغ پلاستیکی بیشتر یا کمتری استفاده میشه .اگر میخواین گلهای وسط کارتون درشت تر باشه دور تخم مرغ های پلاستیکی را پنبه بیشتری بکشید تا به اندازه دلخواهتون در بیاد.

برای مدل دار کردن این سبزه میتونید مقداری از بذر شاهی را با کمک یک قاشق مرباخوری بردارید و شکل های مورد نظر را روی آن پیاده کنید بعد جاهای خالی را با بذر خرفه و خاکشیر بپوشونید .

بعد از اتمام کار لبه های تنظیف را به زیر کار ببرید در ظرف مورد نظرتون بذارید و روی کار را حسابی آب اسپری کنید .یک نایلون بزرگ را چند تا سوراخ کنید و روی کار بکشید مواظب باشید نایلون روی کارتون نچسبه .روزی چند بار نایلون را برداشته و روی بذرها را آب اسپری کنید تا زمانی که یک رنگ سبز را ببینید که بذرها جوانه زدن نایلون را بردارید و الان اگر زیر کار را نگاه کنید می بینید که کارتون ریشه زده وقتی ریشه ها را کامل دیدید میتونید برای سیراب کردنش روزی یک بار از پشت کار بگیرینش زیر شیر آب .

خب سبزه شما آماده است که میتونید هر طور که مایلید تزئینش کنید .
منبع :ایده های زیبا

ابتدا مواد لازم :
خورده کاه یا براده چوب یا شلتوک …………… به اندازه ای که داخل صورت آدمک پر شود
تخم چمن ………………………………….. به مقدار لازم
دکمه یا چشم عروسک آماده …………………. ۲ عدد
روبان و وسایل تزیینی دیگر

طرز تهیه :
ابتدا یک جوراب بسته به نظر و سلیقه خودتان – دوست دارید صورت آدمک را سرخ پوست درست کنید قهوهای سوخته -دوست دارید سیاه پوست باشد مشکی – دوست دارید سفید پوست باشد از جوراب رنگ روشن -رنگ پوست استفاده کنید . بهتر است جنس جوراب نازک نباشد . داخل جوراب را با براده چوب پر می کنیم به هر اندازه ای که دوست داریم صورت آدمک ما باشد
بعد موقعی که به قسمت بالای سر رسیدیم تخم چمن ها را می ریزیم و بخیه می زنیم سعی کنید ظریف کار کنید تا سر آدمکتان قشنگتر شود یک قسمت جلو صورت سعی کنید یک بینی بلند – کوتاه – قلمبه – کوچک و … ( بستگی به سلیقه شما و آن صورتی که می خواهید خلق کنید دارد ) بوجود آورید . و بعد به وسیله نخ و سوزن آن را بدوزید توجه داشته باشید این بینی را بافشار دادن دستتان و گرفتن قسمتی از صورت و براده چوب زیر آن و شکل و فرم دادن به آن درست کنید . برای لب ها و چشم و ابرو هم می توان با استفاره از روان نویسهای مشکی و رنگی روی صورت کشید و هم می توان از چشم و لب های آماد ه عروسک که می توانید از خرازی ها بگیرید استفاده کرد و بعد از آماده شدن صورت آدمک آن را کاملا می گذاریم یک مدت ( قسمتی را که تخم چمن دارد) توی آب و بعد میتوان آن را روی یک کاسه کوچک گذاشت و هم داخل کاسه را آب ریخت و بعد مثل روشی که خانم شریفی گل گفتند هر روز با آبپاش روش آب ریخت ۀ البته تخم چمن بر خلاف تخم شاهی دیر بیرون می آید ولی به جاش برای مدت خیلی بیشتری می ماند و صورتک شما موهاش صاف است و سیخ
در ضمن سالهای آیند ه می توانید صورتک را نگه داشته و در سالهای بعد تخم شاهی راروی قسمتی که می خواهید موی صورتک باشد بذارین… موهاش فر فری می شه

امیدوارم که خوشتان بیاید روش دیگر کاشت تخم شاهی توی میوه کاج (‌غوز کلاغک ) است میوه کاج وقتی کاملا خشک باشد باز باز می شود . آنها را انتخاب کرده و با تخم شاهی خیس خورده داخلش را پر کنید و باز هر روز روشون آب می پاشیم

منبع: سفره خونه

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ اسفند۱۳۸۹ساعت 11:35  توسط  علیجانی  |